CMA Sık Sorulan Sorular

CMA nedir?
Kimler CMA sertifikası alabilir ve hangi adımları izlemek gerekir?
Sertifika almak için toplam kaç sınava girmek gerekiyor?
Sınavlar belli bir sıra ile mi alınmalı?
Sınavlar ne zaman alınabiliyor?
Sınav süreleri nedir ve sınav formatı nasıldır?
Sertifika sınavlarına başladıktan sonra bitirmek için bir süre var mı?
Sınav sonuçlarını ne zaman öğrenebilirim?
Sınav puanlama sistemi nasıl?
Çoktan seçmeli sınavlarda yanlış cevap doğru cevabı götürür mü?
Türkiye’de kaç CMA var ve CMA Turk Program katılımcılarının sınav başarı oranı nedir?
CMA Hazırlık Programı ne zaman başlıyor? Programa hangi kuruluşlar katılıyor?
CMA Hazırlık Programı eğitimleri nerede ve ne zaman verilecek?
CMA Hazırlık Programı'na katılmak için ne yapılması gerekiyor?
CMA Hazırlık Programı’nın danışmanları kimler olacak?

 

CMA nedir?
CMA (Certified Management Accountant), IMA (Institute of Management Accountants) tarafından verilen, yönetim muhasebesi ve finans alanında uluslararası tanınırlığı olan profesyonel yetkinlik sertifikasıdır.

CMA sertifikası özellikle finans departmanı çalışanları için tasarlanmış, kurumsal finans yönetimi ve yönetim muhasebesi alanlarında bilgi yeterliliğini ölçmeye ve belgelemeye yönelik uluslararası geçerliliği olan bir sertifikadır. Sınav konuları arasında finansal raporlama, bütçe, finansal planlama, maliyet ve performans yönetimi, iç denetim, kurumsal risk yönetimi, finansal analiz, kurumsal finansman, yatırım kararları, karar verme teknikleri ve etik yer almaktadır.

Kimler CMA sertifikası alabilir ve hangi adımları izlemek gerekir?
4 senelik üniversite mezunu, 2 sene kesintizi olarak mali işler ve finans alanında iş deneyimine sahip ve tüm sertifika sınavlarını başarıyla tamamlayanlar CMA sertifikasını alabilirler. CMA Sertifikasyonu için izlenmesi gereken adımlar; IMA ve ICMA üyeliği, sınavlara başvuru ve hazırlık dönemi, bulunduğunuz şehirdeki Prometric Test Merkezi'nde (İstanbul, Ankara, İzmir) sınavların alınması, 2 bölümün sınavlarının başarıyla tamamlanması olarak özetleneblir. CMA adaylarının sertifika almak için izlemesi gereken adımlara detaylı olarak IMA internet sitesinden bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra, CMA Sertifika Programı sınavları, sınavlara hazırlık materyali ve CMA Turk Hazırlık Programı materyalleri İngilizcedir. Bu nedenle, sertifikasyon için en az ortanın üstü (upper – intermediate) düzeyde İngilizce bilmek ve sınavların kapsadığı konularda ingilizce terminolojiye hakim olmak gerekmektedir. Örnek CMA sınav sorularına bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İstanbul dışında yerleşik olup CMA Sertifikası almak isteyen adaylar, Gleim CMA Sistemi ile sertifika sınavlarına hazırlanabilirler. Gleim CMA Sistemi 2 Kitap ve soru bankası uygulamasından oluşan bir sınav hazırlık sistemidir ve CMA sınavlarının tüm bölümlerini içermektedir. Ayrıca online çalışma imkankları sunan Gleim Online uzaktan eğitim uygulaması da mevcuttur. Gleim CMA Sistemi veya Gleim Online ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bu bağlantıya tıklayınız. 

Sertifika almak için toplam kaç sınava girmek gerekiyor?
CMA sertifikası için 2 sınava girmek gerekmektedir.

Sınavlar belli bir sıra ile mi alınmalı?
CMA Sertifikası için 2 sınav her hangi bir sırada alınabiliyor.

Sınavlar ne zaman alınabiliyor?
Yılda 3 test dönemi vardır. Sınavlar bu test dönemleri içinde istenen sırada alınabilmektedir. Her yıl 1. test dönemi Ocak-Şubat, 2. test dönemi Mayıs-Haziran, 3. test dönemi ise Eylül-Ekim dönemidir. Sınav günleri ise bu aylarda her iş günü ve  Cumartesi günleridir. Sınav ücreti her bir sınav başına 415 USD'dir.

Sınavlara girmek için, IMA 'ya üye olduktan sonra, sınav harcının yatırılması ve IMA tarafından posta ile gönderilecek sınav erişim numarası ile www.prometric.com/ICMA adresinden dünyanın hemen her yerinde 3000'in üzerinde test merkezinden birisinde (Türkiye'de Ankara, İstanbul, İzmir) “online” rezervasyonun yapılması ve rezerve edilen gün sınav saatinden yaklaşık 30 dakika önce sınav merkezinde hazır bulunmak gerekmektedir. IMA üyeliği, sınav harcının yatırılması ve sınav rezervasyon işlemlerinin tümü internet üzerinden güvenli erişim ile kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Sınavlarda basit 6 fonksiyonlu hesap makinesi kullanımına izin verilmektedir. NPV hesabı yapabilen Texas Instruments BAII Plus, HP 10BII makineleri de kabul edilmektedir.

Sınav süreleri nedir ve sınav formatı nasıldır?
CMA 1. Bölüm - 4 Saat, 100 Soru Çoktan Seçmeli (3 saat) ve 2 Problem Çözümü (1 Saat) 
CMA 2. Bölüm - 4 Saat, 100 Soru Çoktan Seçmeli (3 saat) ve 2 Problem Çözümü (1 Saat) 

Sertifika sınavlarına başladıktan sonra bitirmek için bir süre var mı?
CMA sertifika sürecinde geçilmiş olan her bir sınavın geçerlilik süresi vardır. Bu süre 3 yıl ile sınırlı ve sınava girdikten sonra başlıyor. Bir başka deyişle, tüm sınavların ilk sınava girildikten sonraki 3 sene içerisinde geçilmesi gerekiyor. Eğer sertifika henüz alınmamış ve sınavlara girilmeye devam ediliyor ise, geçilmiş olan sınav geçildikten 3 yıl sonra geçerliliğini yitirmektedir.

Sınav sonuçlarını ne zaman öğrenebilirim?
Sınav sonuçları sınava girilen ayın son günüden yaklaşık 6 hafta sonra adaya bildirilir. 500 puan üzerinden değerlerlendirilen sınavda geçme notu 360 puandır.

Sınav puanlama sistemi nasıl?
Her iki sınav da, 2 bölümden oluşmaktadır. 3 saatlik çoktan seçmeli ve 1 saatlik yazılı bölüm. Çoktan seçmeli bölümün puanlamada ağırlığı %75, yazılı bölümün ise %25'dir. 100 adet çoktan seçmeli ve 3 saat süren bölümünden sınav toplam puanının en az %50'sini alan adaylar (bu da çoktan seçmeli bölümden yaklaşık olarak 100 üzerinden 67 puanlık bir başarıya denk gelmektedir), 1 saatlik yazılı sınavı almaya hak kazanacaklar ve bu bölümde de her biri 30 dakikalık 2 problem çözerek sınavı tamamlayacaklardır. Sınav puanı ise 500 üzerinden hesaplanarak sınava girilen ayın son günüden yaklaşık 6 hafta sonra adaya bildirilir.

Çoktan seçmeli bölümde yanlış cevap doğru cevabı götürür mü?
Hayır.

Türkiye’de kaç CMA var ve CMA Turk Programı katılımcılarının sınav başarı oranı nedir?
IMA istatistiklerine göre Haziran 2017 itibarı ile bu sayı yaklaşık 370 olmakla birlikte değişik seviyelerde sınavları geçmiş 200 üzerinde aday sertifika alma yolunda ilerlemekte ve CMA sayısı hızla artmaktadır. Dünyada CMA sınavlarını geçme oranı 2016 itibarı ile %44 iken, Türkiye'de bu oran %48, CMA Sertifikası Hazırlık Programına katılan CMA adaylarının girdikleri sınavlarda başarı oranı ise %75'in üzerindedir.

CMA Hazırlık Programı ne zaman başlıyor? Programa hangi kuruluşlar katılıyor?
Program tarihleri ve detaylı bilgilere bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Programlarımıza katılan kurumsal müşterilerimizin listesine referans sayfasından ulaşabilirsiniz.

CMA Hazırlık Programı nerede ve ne zaman verilecek?
CMA Sertifika Hazırlık Programı yılda 2 dönem Mart ve Kasım dönemlerinde, İstanbul Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası olmak üzere 2 lokasyonda düzenlenmektedir. Program tarihleri ve detaylı bilgilere bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

CMA Hazırlık Programı'na katılmak için ne yapılması gerekiyor?
CMA Hazırlık Programına bu bağlantıdan kayıt olmak istediğiniz tarih veya lokasyon tercihinizi belirterek online kayıt olabilirsiniz. 

CMA Hazırlık Programı’nın danışmanları kimler olacak?
CMA Program Danışmanları, DipIFR, CPA ve CMA sertifikalarına sahip sertifika programının kapsadığı alanlarda yetkin ve deneyimli profesyonel yöneticilerden oluşmaktadır. Program Danışmanları'nın kısa özgeçmiş bilgilerine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.