ACCA Sık Sorulan Sorular

Türkiye'de ACCA P seviyesi (Professional) sınavlarına girerek ACCA belgesi nasıl alınabilir?

TÜRMOB ve ACCA arasında 2015 yılında yapılan anlaşma gereği ACCA sınavlarına başvuran Türkiye'de SMMM ve YMM belgesine sahip adaylar, ACCA sertifikasının F seviyesi (Fundamental) 9 sınavından ve P6 (Advanced Taxation) muafiyet kazanmışlardır. Türkiye'de SMMM ve YMM belgesine sahip adaylar, ACCA P seviyesi sınavlarına (3'ü zorunlu, 1'i seçmeli olmak üzere toplam 4 ayrı sınav) girerek ACCA belgesi alabilirler. ACCA P seviyesi sınavları her biri 3 saat süren İngilizce yazılı sınavlardır ve hazırlık materyalleri İngilizcedir, o nedenle ACCA sınavlarına girmek için iyi derecede İngilizce bilmek ve sınav konularıyla ilgili terminolojiye hakim olmak gerekmektedir. Tüm sınavların geçme notu 100 üzerinden 50'dir.

 

Türkiye'de SMMM ve YMM'lerin muaf oldukları ve almaları gereken ACCA sınavları hangileridir?

Türkiye'de geçerli bir SMMM ve YMM belgesine sahip adayların muaf oldukları sınavlar:

F1 - Accountant in Business

F2 - Management Accounting

F3 - Financial Accounting

F4 - Corporate and Business Law

F5 - Performance Management

F5 - Performans Yönetimi

F6 - Taxation

F7 - Financial Reporting

F8 - Audit and Assurance

F9 - Financial Management

P6 - Advanced Taxation

 

Türkiye'de geçerli bir SMMM ve YMM belgesine sahip adayların ACCA belgesi için alması gereken zorunlu sınavlar:

P1 – Governance, Risk and Ethics

P2 – Corporate Reporting

P3 – Business Analysis

 

Türkiye'de geçerli bir SMMM ve YMM belgesine sahip adayların ACCA belgesi için alması gereken seçmeli sınavlar (aşağıdakilerden herhangi 1 sınavı seçebilirsiniz):

P4 – Advanced Financial Management

P5 – Advanced Performance Management

P7 – Advanced Audit and Assurance

 

ACCA sınavlarının tarihleri başvuru zamanları nedir?

ACCA Sınavları her yıl Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında İngilizce yazılı sınav olarak düzenlenmektedir. Her sınav 3 saat, İngilizce yazılı sınav olarak yürütülmekte ve İstanbul'da British Council tarafından düzenlenmeltedir. Sınav merkezi ve yer bilgisi, sınava kısa bir süre kala British Council tarafından adaylara bildirilmektedir. Sınav tarihleri ve başvuru bilgilerine bubu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

Sınavlara nasıl başvurabilirim?

ACCA sınavı kayıt işlemleri online olarak gerçekleştirilmektedir. Başvuru için bu bağlanıyı kullanabilirsiniz.

ACCA, diğer tüm uluslararası sertifika programlarında olduğu gibi başvuruları yalnızca adaylardan ve online olarak kabul etmektedir.

Sınav ücretlerine, ACCA internet sitesinden ulaşabilirsiniz. P seviyesine girexek olan adaylar, muaf oldukları F seviyesi sınavları için muafiyet ücretini yatırmaları gerekmektedir. Sınav ücretleri, sınava başvuru tarihinize göre erken kayıt, standard kayıt, geç kayıt şeklinde farklı ücretlendirilmektedir. Özet olarak, ACCA sertifikası almak için P sınavlarına girecek adayların ödemesi gereken ücretler;

ACCA sınavına Türkiyeden başvuran SMMM ve YMM belgesine sahip adaylar kayıt, üyelik ve muafiyet ücretlerinden de indirim almaktadırlar. 31 Ocak 2017 tarihine kadar TÜRMOB üyeleri, F1-F9 ve P6 muafiyet ücreti, üyelik ücreti ve kayıt ücretlerinden tamamen muaf olup bir ödeme yapmadan ACCA'ya kayıt olabileceklerdir. 1 Şubat 2017'den itibaren uygulanacak ücretler TURMOB tarafından duyurulacaktır.

 

 

Sınav muafiyetlerimin kayıt edilmesi için ne yapmam gerekir?

Öncelikle bu bağlantıdan Türkiye'de SMMM/YMM olduğunuzu belirterek muafiyetleri alabilirsiniz. Başvurular için SMMM veya YMM belgenizi mutlaka almanız ve belgenizin İngilizce çevirisi olması gerekmektedir. Türkiye'de SMMM ve YMM belgesi almış tüm adayların ACCA sınavlarına girmek için yeterli şartları taşıdığı kabul edilmektedir.

 

Türkiye'de SMMM veya YMM belgesine sahip olmayanlar ACCA sınavlarına başvurabilir mi?

Türkiye'de YMM ve SMMM belgesine sahip olmayanlar, gerekli şartları yerine getirdiklerinde her zaman başvuru yapabilirler. ACCA diğer uluslararası sertifikalara ve yüksek lisans derecelerine belirli sınavlardan muafiyet sağlamaktadır. Bunun için ACCA internet sitesinde muafiyet bilgilerine bu bağlantıdan ulaşabilirler.

 

Sınavlara girebilmek için İngilizce seviyesi ne olmalıdır?

Tüm ACCA sınavları klasik, yazılı ve 3 saat İngilizce sınavlardır. Sınavlarda sorulan sorulara bas oluşturan çeşitli problem, senaryo ve vakalar yer almaktadır. Yanıtlama da, yazılı olarak yapılmaktadır. Bu nedenle, ACCA sınavlarına girebilmek için öncelikle iyi derecede İngilizce bilmek ve sınav konularıyla ilgili İngilizce terminolojiye hakim olmak gerekmektedir.

 

Sınav geçme notu kaçtır?

ACCA sınavları geçme notu %50'dir. P sınavları yalnızca yazılı olarak yapılmaktadır ve sınav sonuçlarını sınav tarihinden yaklaşık 10 hafta sonra üyelik hesabınızdan online görebilirsiniz. Sınavlar klasik olduğu için, her kağıt da bir uzman tarafından okunarak değerlendirilmektedir ve sonucu doğru bulmadığınız yanıtlarda parsiyel puanlama (gidiş yolundan not verme) yapılmaktadır.

 

P Seviyesi sınavları hazırlık materyallerine nereden ulaşabilirim?

P seviyesi sınavları için Becker Professional Education, Türkiye'de P1, P2, P3 (zorunlu) ve P4 (seçmeli) sınavını veya seçmeli sınav yerine University of London Muhasebe Yüksek Lisans programına katılmanızı önermektedir. ACCA Profesyonel seviye zorunlu sınavlar P1, P2, P3 hazırlık materyallerinin detaylarına, fiyat ve sipariş bilgilerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

P1, P2, P3 sınavlarını tamamladıktan sonra P4, P5, P7 sınavlarından istediğim ikisine girebilir miyim?

Evet. P1, P2, P3 sınavını geçtikten sonra P4, P5, P7 sınavlarından istediğiniz birisini alarak ACCA belgesi sınavlarını tamamlayabilirsiniz. Adaylar seçmeli sınav yerine, alternatif olarak ACCA ve University of London işbirliği ile yürütülen Muhasebe Yüksek Lisans Programına kayıt olarak ve bu yüksek lisans programından seçecekleri dersi tamamlayarak ACCA belgesini ve aynı zamanda University of London Yüksek Lisans (MS) diplomasını alabilirler. Bu yüksek lisans programına uzaktan eğitim seçeneği ile de kayıt olunabilmektedir. University of London Yüksek Lisans Programı ile ilgili detaylı bilgiye, bu bağlantıdan ulaşabilir veya broşürünü bu bağlantıdan indirebilirsiniz.