CIA Sık Sorulan Sorular

CIA nedir?
Kimler CIA sertifikası alabilir ve hangi adımları izlemek gerekir?
Sertifika almak için toplam kaç sınava girmek gerekiyor?
Sınavlar belli bir sıra ile mi alınmalı?
Sınavlar ne zaman alınabiliyor?
Sınav süreleri nedir ve sınav formatı nasıldır?
Sertifika sınavlarına başladıktan sonra bitirmek için bir süre var mı?
Sınav sonuçlarını ne zaman öğrenebilirim?
Sınav puanlama sistemi nasıl?

 
CIA nedir?
CIA (Certified Internal Auditor), merkezi ABD'de bulunan ve iç denetim alanında dünyanın en önde gelen mesleki kuruluşu IIA (Institute of Internal Auditors) tarafından verilen, iç denetim, kurumsal yönetim ve risk yönetimi alanında uluslararası tanınırlığı olan bir profesyonel yetkinlik sertifikasıdır.

Kimler CIA sertifikası alabilir ve hangi adımları izlemek gerekir?
4 senelik üniversite mezunu olup, en az 24 ay iç denetim veya denk deneyime (denetim ve değerlendirme / inceleme disiplinleri, dış denetim, kalite güvence, uyum) sahip olan ve sertifika sınavlarını başarıyla tamamlayan adaylar CIA sertifikasını alabilirler. Üniversiteyi henüz bitirmemiş ve 24 ay iç denetim deneyimine sahip olmayan adaylar veya öğrenciler de CIA Sertifikası sınavlarına girebilirler. Sınavları başarı ile geçmeleri durumunda, üniversite mezuniyeti ve iş deneyimi şartlarını tamamladıktan sonra sertifikalarını olabilirler. Türkiye'de CIA Sertifikasyonu için izlenmesi gereken adımlar;  üyelik ve sertifika başvuru ücretlerinin yatırılması, sınavlara başvuru ve hazırlık dönemi, bulunduğunuz şehirde Pearson VUE Test Merkezinde (İstanbul, İzmir) sınavların alınması, 3 bölümden oluşan sınavlarının başarıyla tamamlanması olarak özetleneblir. CIA adaylarının sertifika almak için izlemesi gereken adımlara detaylı olarak IIA Türkiye temsilcisi Türkiye İç Denetim Derneği (TİDE) internet sitesinden bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. CIA Sertifika sınavları aynı metin üzerinde Türkçe / İngilizce olarak alınabilmektedir. Sınavlara hazırlık materyalleri İngilizcedir.

CIA Sertifikası almak isteyen adaylar, Gleim CIA hazırlık materyalleri ile sertifika sınavlarına hazırlanabilirler. Gleim CIA Hazırlık Seti 3 Kitap ve soru bankası uygulamasından oluşan bir sınav hazırlık sistemidir ve yeni CIA sertifika sınavlarının tüm bölümlerini içermektedir. Ayrıca online çalışma imkanları sunan Gleim CIA Online uzaktan eğitim uygulaması da mevcuttur. Gleim CIA Hazırlık Seti veya Gleim CIA Online ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bu bağlantıya tıklayınız. 

Sertifika almak için toplam kaç sınava girmek gerekiyor?
CIA sertifikası için 3 sınava girmek gerekmektedir. Türkiye için sınav ücretlerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Sınavlar belli bir sıra ile mi alınmalı?
CIA Sertifikası için 3 sınav her hangi bir sırada alınabiliyor. 

Sınavlar ne zaman alınabiliyor?
Sınavlar bütün yıl boyunca hafta içi günler Pearson VUE test merkezlerinde bilgisayar destekli olarak yürütülmektedir.  Sınavlar tüm sene boyunca haftanın 4 veya 5 günü alınabilmektedir. Sınav alabilecğeiniz günleri, Pearson VUE internet sitesinde sınav rezervasyonu yaparken, sınav merkezinizi belirledikten sonra bir takvim üzerinde göreblirsiniz. 

CIA sertifika sınavları başvuru süreci ve sınav ücretleri ile ilgili olarak IIA Türkiye temsilcisi Türkiye İç Denetim Derneği (TİDE) internet sitesinden bu bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Sınav süreleri nedir ve sınav formatı nasıldır?
CIA 1. Bölüm - 2,5 Saat, 125 Çoktan Seçmeli Soru
CIA 2. Bölüm - 2 Saat, 100 Çoktan Seçmel Soru
CIA 3. Bölüm - 2 Saat, 100 Çoktan Seçmeli Soru

Sınavlar bilgisayar destekli olarak Pearson VUE test merkezlerinde yürütülmektedir. Her biri 4 seçenekten oluşan çoktan seçmeli sorularda, yanlış cevaplar doğru cevapları götürmemektedir. Bu nedenle tüm soruları yanıtlamak adaylar için avantajlıdır. Sorular, IIA tarafından belirlenen sınav içeriğine göre düzenlemektedir ve soruların giderek zorlaşması gibi uygulamalar yoktur.

Sınavda soruların hem Türkçesi hem de İngilizcesi aynı metin üzerinde yer almaktadır. Dolayısı ile adyalara soruları aynı anda her iki dilde okuma imkanı sağlanmaktadır.

Sertifika sınavlarına başladıktan sonra bitirmek için bir süre var mı?
Üyelik ve CIA sertifikası başvuru ücretini yatırdıktan ve başvurunuz kabul edilditen sonra 4 sene içinde sertifika sınavlarının tamamlanması gerekmektedir. Bu süre içinde tüm sınavların tamamlanmaması durumunda başvuru sürecine tekrar başlamak gerekmektedir.

Sınav sonuçlarını ne zaman öğrenebilirim?
Sınav sonuçları, ilgili bölümün tüm sorularının yanıtlanmasının ardından aynı ekrandan hemen görüntülenmekte, daha sonra da adayın adresine posta ile gönderilmektedir. Başarısız olduğunuz bir bölümün sınavını tekrar alabilmeniz için en az 90 gün geçmesi gerekmektedir.

Sınav puanlama sistemi nasıl?
Sınavı geçmek için en az 600 puan almanız gerekmektedir. Bu puan yaklaşık olarak %75 başarı oranına denk gelmektedir. Tüm sorular eşit ağırlıklı olup, ağırlıklı ortalama ve benzeri puanlama uygulamaları yoktur. Örnek olarak, CIA 2. bölüm sınavını geçmeniz için 100 sorudan en az 75 soruya doğru yanıt vermeniz gerekmektedir. Her sınavda deneme amaçlı olarak "değerlendirme dışı sorular" yer almaktadır. Bunun nedeni, ileride kullanılabilecek soruları belirlemek ve bu soruların zorluk derecelerini belirlemektir. Değerlendirme dışı sorular sınav puanına etki etmemektedir.