ACCA Sınav Konuları

ACCA P seviyesi sınavları, F seviyesindeki 9 sınavı tamamlayan adayların aldığı Profesyonel düzey olarak adlandırılan sınavlardır. Türkiye'de geçerli bir SMMM ve YMM belgesine sahip olan tüm adaylar F sınavlarından ve P6 sınavından muaftır.

ACCA Sınavları, Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında günleri önceden ilan edilmiş, 3 saat ve İngilizce yazılı sınavlardır. Sınav geçme notu 100 üzerinden 50'dir.

Sınav içeriği, tarihler ve başvurular ile ilgili detaylı bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

ACCA belgesi almak için F seviyesinde 9, P seviyesinde ise 5 sınavı geçmek gerekmektedir. Türkiye'de geçerli bir YMM veya SMMM belgesine sahip adaylar ise P1-P2-P3 sınavlarının tamamını  ve P4-P5-P7  sınavlarından seçtikleri bir sınav olmak üzere 4 sınavı tamamayarak ACCA belgesini almaya hak kazanırlar.

 

ACCA belgesi için alınması zorunlu F seviyesi sınavlar aşağıda belirtilmiştir. Türkiye'de SMMM veya YMM belgesine sahip adayların muaf oldukları sınavlar (M) ile, almak zorunda oldukları sınavlaz (Z) ile ve bir tanesini seçmeleri gereken seçmeli sınavlar ise (S)

ile 
belirtilmiştir. Türkiye'de P1, P2 ve P3 sınavları için hazırlık eğitimleri ve. hazırlık setleri Becker Professional Education tarafından sağlanmaktadır. Adayların özellikle P2 Corporate Reporting konusunda, hazırlık eğitimlerine katılmaları önerilmektedir. Türkiye'de yürütülen

​ACCA hazırlık eğitimleri ve hazırlık setlerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz

 

F1 - Accountant in Business (M)

F2 - Management Accounting (M)

F3 - Financial Accounting (M)

F4 - Corporate and Business Law (M)

F5 - Performance Management (M)

F6 - Taxation (M)

F7 - Financial Reporting (M)

F8 - Audit and Assurance (M)

F9 - Financial Management (M)

 

ACCA belgesi almak için F seviyesi tamamlandıktan sonra alınması gereken zorunlu P seviyesi sınavlar:

P1 – Governance, Risk and Ethics (Z)

P2 – Corporate Reporting (Z)

P3 – Business Analysis (Z)

 

ACCA belgesi almak için F seviyesi tamamlandıktan sonra alınması gereken seçmeli sınavlar (aşağıdakilerden herhangi 2 sınavı seçebilirsiniz):

P4 – Advanced Financial Management (S)

P5 – Advanced Performance Management (S)

P6 – Advanced Taxation (M)

P7 – Advanced Audit and Assurance (S)